Bisiklet Sporu Nedir? Bisiklet Tarihi

Bisiklet hemen her insanın farklı amaçlar ile kullanabildiği bir araç olarak karşımıza çıkıyor. Eğlence, spor, ulaşım ya da yarışma için kullanılabilir bir konumda olan bisikletin spor tarihine etkilerinden de söz etmenin doğru olacağını düşünüyoruz. Bisiklet sporu nedir, bisiklet tarihi gibi sorular da bu anlamda önem arz ediyor.

Öncelikle bu sporun ilk keşfinin Fransa’nın başkenti Paris’te yapıldığını söylemiş olalım. Takvim yaprakları 1868 senesini gösterirken bisiklet sporu ortaya çıkmıştır. Fiziksel bir spor olarak gözler önünde yer alan bu sporu icra edebilmek için bisiklet dışında kask ve mayo ihtiyaçları da bulunmaktadır. Aynı zamanda açık ve kapalı alanlarda da yapılabiliyor olması bisiklet sporunu çok daha cazip hale getiriyor.

Bisiklet Olimpiyat Tarihi

Uluslararası bir spor branşı olan bisikletin tabii ki rekabetçi olduğu en önemli alan olimpiyatlar olmaktadır. Bisiklet olimpiyat tarihi olarak bakıldığı zaman ise kadın ve erkeklerin ayrı ayrı bu yarışmalara katılmış olduklarına tanıklık edebiliyoruz. Örneğin erkekler kategorisinde olimpiyatlara bisiklet sporu 1896 senesinde eklenirken, kadın sporcular ise 1984’ten sonra ancak katılım imkanı bulabilmişlerdir.

Yol, dağ, pist ve salon olmak üzere farklı lokasyonlarda da bu sporun gerçekleştiğini belirtebiliyoruz. Bu sayede de düzenlenen turnuvaya göre insanlar hem farklı yerleri keşfedebiliyor hem de sporun vermiş olduğu duyguyu daha derinden hissetme hakkına sahip oluyorlar. Sporun birleştirici yanını görebileceğimiz en uygun dalların başında şüphesiz ki bisikletin geldiğini ifade etmek elzemdir.

Bisiklet Yarışları Neler?

Elbette bu kadar fazla lokasyonda gerçekleşebilmesi farklı yarışma tarzlarının ortaya çıkmasına da otomatik olarak zemin hazırlıyor. Peki, bisiklet yarışları neler sorusunun da sizler tarafından sorulduğunu hissedebiliyoruz. Kategorize etmek gerekirse;

  • Yol bisikleti yarışı
  • Pist bisikleti yarışı
  • Dağ bisikleti yarışı
  • Cyclo-cross ( kır koşusu olarak da lanse edilmektedir )
  • BMX

Her ülkeden sporcuların katılım göstermesi ile belirli takvim dönemlerinde bu organizasyonlar sık sık yapılıyor. Türkiye’de de ilk kez Osmanlı döneminde bisiklet yarışlarının gerçekleşmiş olduğunu dip not olarak ekleyelim. Yanı sıra 1923 senesinde de federasyonun kurulması sayesinde artık daha profesyonel şekilde bir bakış açısına sahip oldu.

Yorum yapın