Badminton Nedir? Badminton Tarihi

Farklı oyunlara benzerliği dikkat çekiyor olsa da badminton kendi içerisinde de önemli bir tarihe ve değişkenlere sahip olması ile bilinmektedir. Nitekim insanların bu oyuna ilgi duymalarının sebepleri arasında bu ilgi çekici tarihi de ifade edebiliriz. Çünkü sorulmuş olan badminton nedir veya badminton tarihi gelişimi nasıl soruları da oldukça dikkat çekiyor.

Çin ve Hindistan bu oyunun kaşifleri olarak lanse edilebilir. Ancak tarihi kitaplarına bakıldığı zaman somut gelişmenin 1860 yıllarında yaşandığı da gözlemlenmektedir. İngiliz askerlerinin bu oyunu görüp kendi ülkelerine getirmeleri sayesinde bu branş ortaya çıkmıştır. Tüylü top olarak da bilinen badminton sporunu ilk icra eden ise kraliyet ailesinin kızlarıdır. Bu oyunun ilk olarak Badminton Evi’nde oynanması da adının bugünlere kadar gelmesine olanak tanımıştır.

Badminton Nasıl Oynanır?

Tabii ki oyunun tarihi, farklı bakış açıları, işlevselliği ve heyecanını da bir arada tutan oynanış şekilleri ile doğrudan orantılı olabiliyor. Badminton nasıl oynanır sorusuna da bu anlamda yanıt vermiş olmanın daha doğru bir bilgiyi açığa çıkaracağını düşünüyoruz.

Oyunun temel olarak amacı topu karşı alana atarak puan kazanmaya uğraşmaktır. Rakiplerin karşı karşıya gelmesinde de topun ağırlık yüzdesinin önem arz ettiğini söylemek gerekiyor. Tenis topundan daha hafif olması ancak etkinliğinin daha yüksek olması da bu branşın ilgi çekmesine yardımcı oluyor. Gelen topu karşı tarafın zayıf alanına göndermeniz halinde de puan alarak oyunda kalmaya devam ediyorsunuz.

Badminton Kuralları

Elbette bu aşamada okuyucuların aklında beliren soru işaretlerinden bir tanesi de kurallara yönelik oluyor. Amma velakin bakıldığı zaman badminton kuralları arasında kafa karıştırıcı bir unsurun olmadığını da rahatlıkla görebiliyoruz.

  • Her set 21 puan üzerinden oynanmaktadır,
  • Aradaki puan farklı 2 oluncaya kadar oyuncular oynamaya devam ederler,
  • Başlangıcı hakemin yazı tura atışı belirler,
  • Servis atışı sırasında oyuncunun ayaklarının yere basmış olması gerekiyor,
  • Topun karşıya geçmediği durumlarda servisi karşılayacak olan oyuncunun hanesine puan yazılır.

Oldukça anlaşılabilir kuralları ve vermiş olduğu adrenalin duygusu da badminton sporunun uzun senelerdir ilgi ile takip edilmesine ve oynanmasına zemin hazırlıyor. Genel olarak Uzakdoğulu sporcuların bu branşta başarılı olduğunu da belirtmiş olalım.

Yorum yapın