NBA Rekorları

Amerikan Basketbol Ligi olarak çevirisini yapabileceğimiz NBA şüphesiz ki tüm dünyanın gözünün üstünde olan bir organizasyon olarak karşımıza çıkıyor. Hem Amerika’da yetişmiş olan kaliteli basketbolcuların olması hem eğlenceli bir turnuva olması hem de Avrupa’da oynayan başarılı oyuncuların hayali olması sebebiyle bu yapının ön planda olduğuna da tanıklık edebiliyoruz. Hal bu şekilde olunca bu kadar efektif şekilde bulunan bir lig için kırılmış olan rekorlardan da söz etmenin doğru olduğunu düşünüyoruz. NBA rekorları arasında kırılması neredeyse imkansız gibi görünen pek çok içerik bulunuyor.

Özellikle geçmişten bugüne gelen ve henüz yanına bile yaklaşılmayan ana iki rekordan bu alanda bahsetmek sizler için de bilgi tazeleme açısından önemli olabilir.

NBA Maçında Atılan En Çok Sayı

Takım sporlarının ana amacı galibiyet almaktır. Bu galibiyetleri alabilmek adına da tabii ki sayı atılması ve bunun rakipten her zaman daha üst noktada olması beklenmektedir. NBA içerisinde kırılmış olan rekorların en çok merak edileni de maç içerisinde hangi oyuncunun en çok sayı attığına ilişkin oluyor.

İnsanların sormuş olduğu NBA maçında atılan en çok sayı konusuna da bu aşamada yanıt vermiş olalım. Zira insanlar çok daha bilinen oyuncuların bu rekoru elinde bulundurduğunu düşünse de bunun gerçeklik payı bulunmuyor. 2 Mart 1962 tarihinde oynanan maçta 100 sayı atma başarısını gösteren Wilt Chamberlain hala bu rekorun tek sahibi olarak basketbol tarihinde yerini alıyor. 82 sayılık Kobe Bryant performansı olsa da kırılmış olan bu rekora henüz yaklaşabilen dahi yok.

NBA En Uzun Süren Maç

Sayı atılmasının yanı sıra farklı bir rekorun da bu safhada altını çizmek basketbola meraklı olan insanlar için bir hayli önem arz ediyor. NBA en uzun süren maç olarak baktığımız zaman takvim yapraklarından 1951 senesinin 6 Ocak gününe gitmemiz gerekiyor.

Indianapolis Olympians ve Rochester Royals arasında oynanan müsabaka tam 6 kez uzatmaya giderek bu alanda rekoru kimselere kaptırmıyor. 75-73 olarak maç sonucunun bu noktada şaşırtıcı olduğunu kabul etmek gerekse de lig tarihinde böylesi uzun süreli bir basketbol maçı oynanmış olması oldukça ilginç.

Yorum yapın