Basketbol Kaç Periyot?

Dünya’nın hemen hemen her yanında ilgi ile takip edilen spor dallarından bir tanesi de basketboldur. Öyle ki hem adrenalin seviyesinin yüksek olması hem de insanların heyecan beklentilerine karşılık verilmesi bu spor branşının ön plana çıkmasına da katkı sağlayan faktörler arasında yer almaktadır. Tabii ki belirli bir sürece yayılmış olması ve 4 ana periyot halinde oyunun icra edilmesi de insanların alakadar olmasını kolaylaştırıyor.

Basketbol kaç periyottan oluşur sorularının da sık sık insanlar tarafından dile getirilmiş olduğuna tanıklık edebiliyoruz. Yukarda da belirtmiş olduğumuz gibi normal olarak bu periyotlar ilk yarı 2, ikinci yarı 2 olmak üzere toplam 4 çeyrekten oluşuyor. Normal sürede galibin belirlenememesi halinde ise maçın uzatmaya gitmiş olduğunu hatırlatalım. Zira basketbolda beraberlik gibi bir sonuç ihtimali bulunmuyor.

Basketbol Oyun Kuralları

Sadece periyot kurallarını bilmek ya da bunlara vakıf olmak elbette basketbol izleyicileri için yeterli bilgiler olmayacaktır. Bunun dışında belirlenmiş olan basketbol oyun kuralları da eminiz ki pek çok insanı şaşırtıcı verilere ev sahipliği yapması ile biliniyor.

Sahaya 5 oyuncunun çıktığı ve lokal liglere göre yabancı sınırının belirleniyor olması da insanların takip edecekleri lig hakkında detaylı bilgilere sahip olmasına kapı aralıyor. Ek olarak teknik faul, sportmenlik dışı faul ya da oyuncu değiştirme kuralları da basketbolun heyecan verici yanlarını çok daha ön plana çıkaran faktörler olarak sayılabilir. Daha önce de ifade etmiş olduğumuz gibi oyunun sonunda mutlaka bir kazanan çıkması eminiz ki bireylerin basketbola olan bakış açılarını da güncelliyor.

Basketbol Oyun Süresi

Elbette periyotların 4 çeyrek halinde olması kadar bunların süresinin de takipçiler açısından ne kadar önemli olduğunu tahmin edebiliyoruz. Basketbol oyun süresi aslında iki farklı şekilde ele alınabiliyor. Bunlardan biri Avrupa’nın kullanmış olduğu her periyodun 10 dakikadan oluştuğudur. İkincisi ise Amerika’da yani NBA’de oynanan 12 dakikalık oyun süreleri.

Farklı kıtalar olması sebebi ve Amerika’da bu sporun daha çok şov olarak betimlenmesi sürenin biraz daha uzun tutulmasına katkıda bulunuyor. Ancak belirttiğimiz gibi standart bir basketbol maçında süre toplam 40 dakikadan oluşuyor.

Yorum yapın